balustrady

Czym się kierować wybierając balustrady do domu?

Stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko wygodna i praktyczna, ale też po prostu ładna, nie jest wcale takie proste. Należy pod uwagę brać rozmaite czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na końcową decyzję. Styl, materiał, dopasowanie do innych elementów wnętrza, estetyka, ale też trwałość i cena.

Jakie balustrady będą dobrze wyglądały w Twoim domu?

balustradyDo tego dochodzi fakt, iż niektóre elementy wnętrza są stałe, dlatego powinny być możliwie uniwersalne – są to okna, drzwi, płytki, schody i balustrady. Dopiero gdy weźmie się to wszystko pod uwagę, można podjąć jakąś decyzję. Jedną z rzeczy, których wybór może stanowić sporą trudność są balustrady. Poza wymienionymi wyżej czynnikami, konieczne jest też wzięcie pod uwagę wygody i bezpieczeństwa ich użytkowania, co jest szczególnie ważne, jeśli w domu są osoby mające trudności z poruszaniem się, osoby starsze bądź też dzieci. W takiej sytuacji na przykład najlepszym rozwiązaniem są balustrady pełne bądź też posiadające niewielką odległość między tralkami (do ok. 12 cm), co sprawia, że dziecko nie może wypaść. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią wysokość balustrady (standardowo jest to 90 cm) oraz średnicę poręczy balustrady, czyli pochwytu (ok. 7 cm). Inne wspomniane wcześniej kwestie to styl i materiał.

balustradyDla wnętrz o tradycyjnym wystroju lepsze będą balustrady drewniane bądź też kute, jednak w nowoczesnym domu sprawdzą się przede wszystkim balustrady metalowe (zwłaszcza ze stali nierdzewnej) bądź też stanowiące połączenie metalu i szkła. Takie balustrady mogą być zarówno pełne jak i ażurowe. Ażurowe zawsze nadają schodom lekkości, a w przypadku balkonów, szczególnie tych daleko odstających od ściany budynku, nie przytłaczają ich. Podobny efekt daje także wykorzystanie wypełnienia ze szkła, przede wszystkim gładkiego, przezroczystego, jednak sprawdzi się także szkło piaskowane w niewielkie wzory. Niepodważalną zaletą wyboru balustrad metalowych jest ich wysoka trwałość i niska podatność na uszkodzenia przez czynniki mechaniczne czy w związku z pogodą. Atrakcyjne balustrady nierdzewne ze świętokrzyskiego z pewnością mogą przetrwać więcej niż podobne balustrady wykonane z drewna, do tego wymagają one mniejszej pielęgnacji i są też tańsze w wykonaniu.

Dla osób biorących pod uwagę czynniki ekonomiczne mogą to być argumenty przeważające szalę na korzyść balustrad nierdzewnych. Jest to niewątpliwie wybór na wiele lat, więc warto zadbać o możliwie uniwersalną stylistykę takich balustrad, tak aby zawsze mogła stanowić prosty, estetyczny element wyposażenia wnętrz czy też wykończenia domu z zewnątrz.