stycznik próżniowy

Czym są styczniki próżniowe

Styczniki to podstawowe elementy elektryczne, które powinny znajdować się w obwodzie. Taki łącznik posiada tylko jedno położenie spoczynkowe styków ruchomych, a jego zadaniem jest załączanie, wyłączanie, jak i przewodzenie prądu, niezależnie od tego, czy w obwodzie panują normalne warunki pracy, czy może wystąpiły jakieś przeciążenia.

Styczniki próżniowe z sygnalizatorem

stycznik próżniowyKażdy stycznik jest skonstruowany w ten sam sposób – to dziewięć elementów oraz możliwość zastosowania akcesoriów dodatkowych. Te dziewięć elementów to niedużo, bo przy tym stycznik zachowuje niewielkie wymiary i masę. Do tego dochodzi niezawodność oraz trwałość mechaniczna. Budowa stycznika oparta jest więc na izolacyjnej podstawie, rdzeniu nieruchomym oraz cewce stycznika. Następnie konieczna jest zwora ruchoma elektromagnesu, a główne zadanie należy do styków: ruchomych i nieruchomych, zwiernych oraz rozwieranych. Te dwa ostatnie mieszczą się w specjalnych pomocniczych torach prądowych. Aby styki były dobrze dociskane, ważna jest obecność sprężyn stykowych. Ostatni element stanowią komory gaszeniowe łuku elektrycznego. Jeśli chodzi zaś o akcesoria, takie styczniki próżniowe mogą zostać dodatkowo wyposażone w bloki styków pomocniczych, służące do podłączenia urządzeń zewnętrznych na przykład sygnalizatora.

stycznik próżniowyCzasami przydatne mogą być elektroniczne moduły czasowe – dzięki nim możemy ustawić, kiedy stycznik powinien się automatycznie wyłączyć, na przykład po kilku minutach od włączenia. Równocześnie można stosować mechaniczne blokady zatrzaskowe, których zadaniem jest utrzymanie konkretnego stanu stycznika. Zaraz obok wymienia się ochronniki przeciwprzepięciowe oraz przekaźniki termobimetalowe. Jak widać, akcesoriów, z których można korzystać przy stycznikach, jest naprawdę wiele. Choć styczniki działają na takiej samej zasadzie co przekaźniki, profesjonaliści zwracają uwagę na to, że nie są tym samym. Główna różnica jest prosta – styczniki służą do załączania układów silnoprądowych, a przekaźniki – niskoprądowych lub nawet pozwalają na przekazywanie sygnałów, których potencjał jest zerowy. To dlatego ze styczników skorzystamy wówczas, gdy chcemy uruchomić silnik elektryczny, natomiast przekaźniki użyjemy w sterownikach PLC, do przekazywania sygnałów sterujących. W ofertach producentów znajdziemy szeroki wybór styczników w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Nic dziwnego, są to elektryczne urządzenia podstawowe, dlatego konkurencyjność wśród producentów jest naprawdę spora – każdy chce dostarczać styczniki najwyższej jakości, aby zyskać najwięcej klientów.