ekogroszek pakowany

Czym ogrzewać dom?

Chłodne miesiące w naszym kraju zaczynają się często już w październiku, a trwają aż do marca, czy nawet kwietnia. Przez całe pół roku ogrzewamy więc nasze domy, aby przebywanie w nich było przyjemne i nie wiązało się ze szczękaniem zębami. Niestety ogrzewanie generuje spore koszty – zazwyczaj zależy nam więc na tym, aby były jak najniższe: toteż stajemy przed wyborem, który rodzaj opału wybrać, by wyszło to najkorzystniej dla nas.

Jaki ekogroszek jest wart uwagi?

  ekogroszek pakowanyOczywiście sama cena nie powinna być jedynym czynnikiem, jaki ma wpływ na naszą decyzję. Liczy się także to, czy dany opał jest bezpieczny dla środowiska i jego spalanie nie wytwarza zbyt dużej ilości niepożądanych substancji, jak również to, czy jego stosowanie jest wydajne – a więc kwestią, nad którą powinniśmy się dłużej zatrzymać, jest wartość kaloryczna opału. Z pewnością do jednego z najbardziej wydajnych produktów należy zaliczyć węgiel w postaci niedrogiego ekogroszku pakowanego. Sprawdza się on lepiej niż drewno czy biomasa, stąd też na rynku opałowym można spotkać szeroką ofertę producentów ekogroszku, czyli drobnych kawałków węgla dostosowanych rozmiarem do dozowników w kotłach. Niedrogi ekogroszek pakowany jest rozwiązaniem, które znajduje wielu zwolenników. Przede wszystkim dlatego, że posiada wysoką wartość energetyczną – dzięki temu grzejniki mogą nagrzać się w bardzo krótkim czasie.

ekogroszek pakowanyPamiętajmy jednak, że nie każdy niedrogi ekogroszek pakowany jest taki sam – jego wydajność zależy od czystości węgla, jego wieku (im starsza warstwa wydobywanego węgla, tym jest on czystszy), wilgotności oraz możliwej zawartości innych substancji. Producenci powinni umieścić informację o wartości kalorycznej produktu na jego opakowaniu – w ten sposób wiemy, co kupujemy, a jakość ekogroszku nas nie zaskoczy. W ofertach można znaleźć worki różnej wielkości – na przykład 15 czy 25 kg. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy lepiej kupić ekogroszek luzem, czy niedrogi ekogroszek pakowany. Im dłuższy czas składowania ekogroszku luzem, tym bardziej spada jego wartość energetyczna – o nawet 25%! Dlatego lepiej jednak zdecydować się na odpowiednio zapakowany ekogroszek, co pozwala na utrzymanie jego właściwej wilgotności.

Pamiętajmy jednak, że sam opał to jeszcze nie wszystko – jeżeli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu, upewnijmy się także, czy nasza instalacja grzewcza jest ekonomiczna: najlepiej sprawdzają się kotły niskoemisyjne. Ograniczają one wydzielanie szkodliwych substancji do środowoska. Wybór pieca z automatycznym podajnikiem sprawia, że i my sami oszczędzamy swój czas, którego nie musimy poświęcać na częste uzupełnianie wsadów do pieca.