cienka izolacja termiczna

Czy izolacja termiczna jest ważna?

Budowa domu wiąże się z wieloma sprawami dotyczącymi samej konstrukcji, ale ważne jest, żeby nie zapominać o odpowiedniej izolacji i wentylacji. Niepoprawnie założone lub ich brak może skutkować tym, że w budynku pojawi się wilgoć i pleśń, co może wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi dla osób mieszkających w takim domu.

Izolacja utrzymująca ciepło

 cienka izolacja termicznaIzolacja powinna być obecna już przy fundamentach stawianego budynku. Ma ona przede wszystkim właściwości wodochronne. Zapewnia więc ochronę przed wilgocią przy gruncie, wodami opadowymi, a w przypadku, kiedy wody gruntowe znajdują się bardzo blisko konstrukcji, taka izolacja również będzie konieczna. W przypadku izolacji ścian najlepszym wyborem będzie bardzo cienka izolacja termiczna, która przede wszystkim pomaga utrzymać w budynku ciepło. Wiąże się to również z tym, że nie występuje tak często obserwowana utrata energii, a izolacje termiczne są używanie nie tylko do ocieplenia danej konstrukcji, ale również np. do rur. Należy pamiętać o tym, że izolacje termiczne przede wszystkim konieczne są przy przegrodach zewnętrznych i dachach, a także – jak zostało wspomniane wcześniej – przy fundamentach. W domach jednorodzinnych ważną kwestią jest ogrzewanie budynku i właśnie ogrzewanie generuje najwięcej kosztów. Warto jednak wiedzieć, że koszty związane z ogrzewaniem da się zredukować poprzez staranną izolację termiczną.

 cienka izolacja termicznaCiepło wydostaje się z budynku przez okna, ściany i dach, a więc kluczowe wydaje się założenie takiej izolacji, która pozwoli zatrzymać ciepło w domu. Przy wyborze izolacji termicznej warto wybrać odpowiedni rodzaj i grubość – im lepszy materiał, tym będzie on cieńszy. Często przy takich izolacjach używa się płyt styropianowych lub wełny mineralnej. Styropian jest materiałem, który można określić mianem bezpiecznego dla zdrowia i środowiska. Jest tak, ponieważ styropian nie uczula, a praca z nim nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu chroniącego przed skutkami ubocznymi. Jego niebywałą zaletą jest także to, że jest lekki, a jego właściwości pozwalają mu nie wchłaniać wilgoci i w przypadku pożaru nie rozprzestrzenia dalej ognia. Natomiast wełna mineralna to materiał bardzo elastyczny i sprężysty. Odznacza się przede wszystkim tym, że może ona znosić wysokie temperatury. Jest również całkowicie niepalna.

Izolacja termiczna wydaje się bardzo kluczowym elementem w każdym domu. Dzięki niej w budynku dłużej utrzymuje się ciepło, a przez to spada konieczność ciągłego ogrzewania. Przede wszystkim jednak izolacja termiczna pozwala zachować budynek w dobrym stanie, bo jej obecność niweluje ryzyko pojawienia się wilgoci, a później związanej z nią pleśni.

Więcej na stronie https://www.indivizo.info.pl/