kompresor 400v

Co wiemy o kompresorach tłokowych?

Przeglądając oferty producentów kompresorów, najczęściej możemy natknąć się na sprężarki śrubowe oraz tłokowe. Warto wiedzieć, czym one różnią się między sobą. Przyjrzyjmy się najpierw kompresorom tłokowym. W asortymencie najlepszych producentów znajdziemy ich szeroki wybór – to sprężarki tłokowe jedno- lub dwustopniowe, w wersji olejowej lub bezolejowej.

Kompresor od dobrego producenta

kompresor 400vW dodatku poszczególne urządzenia mogą różnić się między sobą liczbą cylindrów w układach. Niezależnie jednak od rodzaju sprężarki tłokowej, w każdej praca przebiega w ten sam sposób – a więc sprężanie powietrza zachodzi w cylindrze, dzięki tłokowi, który porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym. Ciśnienie końcowe możemy uzyskać od razu – wówczas mówimy o kompresorze jednostopniowym. Z kolei jeśli pomiędzy poszczególnymi procesami zachodzi schładzanie czynnika roboczego, wtedy mamy do czynienia z kompresorem wielostopniowym. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy dobrym wyborem będzie sprężarka chłodzona powietrzem czy może ta, która jest chłodzona wodą. Jeśli chodzi o pierwszą z nich, to zdecydowaną zaletą będzie możliwość pracy w temperaturze poniżej 0 st. C. W przypadku chłodzenia wodą nie ma takiej możliwości, ponieważ czynnik może zamarznąć.

kompresor 400vJeżeli nasze poszukiwania dotyczą urządzenia, jakim jest kompresor 400v do warsztatu (na przykład do piaskowania czy do pompowania opon), wówczas warto spojrzeć jeszcze na ofertę kompresorów śrubowych. Nowoczesne sprężarki proponowane przez producentów oparte są na energooszczędnym silniku, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie właściwej, oczekiwanej mocy, przy małych stratach energii. Producenci wskazują także na ich ekonomiczność oraz bezawaryjność – dzięki temu nowoczesne sprężarki śrubowe są właściwie niezawodne i dobrze sprawdzą się nie tylko w warsztacie, ale także w zastosowaniach przemysłowych. Wśród nowoczesnych rozwiązań wymienia się też innowacyjne połączenie sprężarki z osuszaczem chłodniczym – urządzenia znajdują się w oddzielnych obudowach, dzięki czemu osuszacz może sprawnie działać, nie mając kontaktu z ciepłem wytwarzanym przez silnik kompresora. To ma zdecydowane znaczenie dla bezpieczeństwa pracy oraz dla wydajności urządzenia.

Warto przejrzeć ofertę producentów także pod kątem sterowania sprężarek – na przykład, możemy zdecydować się na kompresor ze sterowaniem częstotliwościowym – dzięki niemu nie mamy do czynienia ze stratami mocy podczas pracy urządzenia, a pobór energii również jest niewielki. Mimo tylu zalet kompresorów śrubowych, z pewnością ciężko wybrać pomiędzy nimi a sprężarkami tłokowymi.