panele fotowoltaiczne

Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Na dachach bydgoskich domów coraz częściej można zauważyć instalacje fotowoltaiczne. Każdego roku coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie. Do ich montażu zachęcają liczne programy unijne i dotacje, a także duża świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska i nowoczesnych, ekologicznych i alternatywnych rozwiązań.

Coraz większe zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi

fotowoltaikaWśród nich znajdują się systemy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, coraz częściej spotykane zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej warto poznać kilka ważnych informacji na jej temat, takich jak sposób jej działania, czy koszty montażu oraz eksploatacji urządzenia. Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Promienie słoneczna są pochłaniane przez krzem lub inny półprzewodnik, z którego wykonane są ogniwa, a następnie wybijają elektrony, wytwarzając prąd stały. Następnie w falowniku przekształcany jest on w prąd zmienny, do jakiego przystosowane są gniazdka.

panele fotowoltaicznePanele słoneczne działają cały dzień – od świtu do zmierzchu. Nie jest prawdą, że w pochmurne dni nie wytworzą żadnej energii, jednak będzie jej nieco mniej niż podczas w pełni słonecznego dnia. W taką pogodę najlepiej sprawdzają się panele cienkowarstwowe, a najsłabiej polikrystaliczne. Montując panele fotowoltaiczne Bydgoszcz umożliwia zastosowanie jednego z dwóch systemów: off-grid lub on-grid. Pierwszy z nich jest układem zamkniętym, w którym energia przekazywana jest bezpośrednio do urządzeń elektrycznych lub akumulatora. System on-grid z kolei jest otwarty, czyli podłączony do sieci. Nadwyżka wyprodukowanej energii odprowadzana jest w nim do sieci energetycznej operatora, którą następnie odkupić w niższej cenie podczas obniżonej produkcji zimą. Moduły PV po 10 latach użytkowania tracą około 10 proc. Mocy nominalnej. Trwałość instalacji jest przewidywana na okres 20 lat. Panele powinny być skierowane w stronę południa. Połać dachowa nie powinna być zacieniona przez elementy architektury, czy drzewa. Koszt instalacji zależy od rodzaju paneli, systemu montażowego, a także mocy całej instalacji, która zależna jest od zapotrzebowania na energię budynku.

Instalacja fotowoltaiczna jest ekologicznym i ekonomicznym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Może ona stanowić główne lub dodatkowe źródło prądu. Bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła, odpowiedzialną za ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Warunkiem prawidłowej pracy systemów fotowoltaicznych jest sporządzenie przez fachowca kompletnego projektu instalacji.