Co trzeba wiedzieć o parkiecie?

parkiet

Wybór materiału do wykończenia podłogi to nie tylko wybór estetyczny, ale i praktyczny. W końcu podłogi, szczególnie w korytarzach czy pokojach dziennych, są mocno eksploatowane. Jeśli wybierzemy tani materiał to szybko na posadzce pojawią się zarysowania, przebarwienia, wgniecenia, a deski będą trzeszczały.

Wzory klepek na parkiet

parkietWymiana podłóg jest kłopotliwa, ponieważ trzeba wynosić wszystkie meble z pomieszczenia, zrywać stare podłogi i kłaść nowe, co nie jest łatwe, szybkie ani tanie. Dlatego też warto za pierwszym razem wybrać dobry jakościowo produkty, z którego stale będziemy zadowoleni. Zdecydowanie parkiet jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ma on więcej zalet, niż najczęściej stosowane panele podłogowe. Bez wątpienia wygląda on bardzo dobrze. Klepki dostępne są w wielu odcieniach, takich jak dąb, czereśnia, czy grab, dostępne są także gatunki egzotyczne. Małe klepki można układać w różne wzory. Może to być cegiełka, czyli deski kładzione równolegle, tak samo jak panele podłogowe. Bardzo popularna jest jodełka, czyli układanie desek w kształt litery V, który przypomina w całości drzewko choinkowe. Z klepek można tworzyć też drabinki (dwie linie desek kładzione równolegle pionowo, a między nimi deski są poziomo ułożone), szachownice, czy bardziej fantazyjne wzory.

parkietMożna stosować także dwa odcienie desek, czy też różnicować grubość wzoru (na przykład jodełka tworzona jest z pojedynczych desek, czy tworzy się duże V z kilku po długości). Dużą zaletą parkietu jest to, że nadaje się on do cyklinowania, czyli do renowacji. Z pomocą cykliniarki parkiet jest szlifowany, tak by odsłonięta została nowa, gładka warstwa drewna, wolna od uszkodzeń. Cyklinowanie bywa kłopotliwe, ponieważ nawet w wersji bezpyłowej powstaje przy nim dużo kurzu. Całość trzeba dobrze odkurzyć (nie tylko podłogi, ale i ściany, meble, a nawet sufit). Następnie całość podłogi trzeba zaimpregnować olejem lub lakierem. Jednak dzięki temu można w sposób znacząco przedłużyć żywotność podłóg drewnianych, co jest niemożliwe w przypadku paneli podłogowych. Parkiet można także naprawiać przy pomocy szpachli do drewna (drobne ubytki). Parkiet daje nam duże możliwości. Duży wybór kolorów i wzorów do ułożenia sprawia, że nawet te same klepki w dwóch różnych domach będą wyglądały inaczej.

Parkiety jest także praktyczny, deski są mocne i twarde, a wszelkie nierówności i zabrudzenia można usunąć przy pomocy cyklinowania. Taka podłoga jest także łatwa w czyszczeniu, a konserwowana olejem przetrwa lata w stanie niezmienionym.

Zainteresowani tematem więcej informacji znajdą na www.oliwood.com.pl