gabion

Co można wykonać z gabionów?

Rynek budowlany zdecydowanie zmienił się podczas ostatnich kilku lat. Pojawiło się wiele bardzo ciekawych i nowatorskich rozwiązań, które znalazły swoich zagorzałych zwolenników. Z pewnością jednym z nich stały się gabiony. Osoby nie związane z branżą budowlaną i ogrodniczą mogą nie kojarzyć tego określenia, ponieważ w Polsce jest to jedno rozwiązanie dopiero wprowadzane, jednak ze sporym sukcesem.

Gabion – jego historia

gabionBy przybliżyć, nieco produkt jakim jest tani gabion należałoby rozpocząć od jego historii. Były one znane już od bardzo dawno pod postacią koszy gabionowych umieszczanych na skarpach lub wałach w celu podtrzymywania gruntu. Rozwiązanie to zyskało uznanie przede wszystkim ze względu na łatwy montaż oraz prostotę wykonania połączoną z solidnością. Obecnie wraz z nowymi pomysłami gabiony znajdują zastosowanie także w architekturze miejskiej i przydomowych ogrodach. Jednym ze sztandarowych produktów jest ogrodzenie z gabionów które zaskakuje prostotą wykonania i zachwyca wyglądem. O ich zaletach można by bardzo długo debatować. W każdym razie łączą one w sobie funkcjonalność, z solidnością i wyjątkowym designem. Oprócz dominujących ogrodzeń wykonanych z gabionów popularne stały się także inne elementy ogrodów. Wśród nich z całą pewnością znajdują się meble ogrodowe, grille czy donice na rośliny. Wyglądają one bardzo efektownie i doskonale komponują się z innymi elementami ogrodu. Bez problemu wykonamy z nich także wszelkiego rodzaju wiaty lub altany, a także murki. gabionTak naprawdę produkty wykonane z gabionów ograniczone są jedynie wyobraźnią, ponieważ można stworzyć z nich niemalże wszystko. Wiele osób decyduje się nawet na elementy elewacji z gabionów i tym podobne elementy. Tak dużą popularność ma swoje uzasadnienie w wielu mocnych stronach tych ciekawych konstrukcji, chociaż warto od razu podkreślić, że gabiony są przez wiele osób zaliczane do rozwiązań o wysokiej cenie. Na nie wpływają jednak takie czynniki jak wielkość kosza i rodzaj wypełniania, więc trudno mówić tutaj o konkretnym cenniku. Jedni uważają je ze tanie, inni za drogie – z pewnością wiele zależy od tego u jakiego producenta zamawiamy gabiony.

Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie na lata, ponieważ ich trwałość określa się na nawet więcej niż sto lat. Każdy, kto szuka niebanalnego rozwiązania do ogrodu z pewnością powinien zwrócić uwagę na gabiony, ponieważ jest to rozwiązanie niezwykle przyszłościowe i praktyczne. Z pewnością oprócz wyżej wymienionych elementów w przyszłości pojawią się także inne propozycje na ciekawe produkty wykonane z gabionów.