ocieplanie pianką pur

Co można ocieplić pianką PUR?

Pianka PUR to współcześnie najkorzystniejsza pod względem trwałości, ceny i praktyczności opcja jeśli chodzi o izolację cieplną. Zdecydowanie przewyższa ona ocieplanie z wykorzystaniem wełny mineralnej, czy przestarzałego styropianu. Jest lekka, można ją stosować na powierzchnie poziomie i pionowe, daje doskonały komfort cieplny, a i cenowo ta opcja wygląda coraz więcej.

Ocieplanie dachów i poddaszy

ocieplanie pianką purWarto się zatem zastanowić nad tym, co tak naprawdę można ocieplić pianką. Pierwsza opcja to oczywiście ocieplanie pianką pur dachów i poddaszy. To właśnie tam pianka jest najczęściej wykorzystywana. Dachy skośne są problematyczne w ocieplaniu, często posiadają liczne zagłębienia, w dodatku na poddaszu mogą znajdować się rury i kable. Wycięcie idealnie styropianu nie byłoby możliwe, a i wełna mineralna nie jest łatwa w ,,obsłudze”. Pianka przyczepi się do każdej powierzchni i wypełni szczeliny. W domach jednorodzinnych można piankę stosować także do ścian, fundamentów, a nawet do podłogi, jeśli chcemy zamontować ogrzewanie. Da nam to dodatkową izolację przy podłodze, a także należy wspomnieć o tym, że pianka nie nasiąka wilgocią pochodzącą z ziemi.

ocieplanie pianką purRównież budynki wykonane ze stali świetnie się nadają pod ocieplenie pianką. Hale magazynowe, duże sklepy budowlane, czy też hale sportowo-widowiskowe również muszą posiadać izolację. Bardzo często wykorzystywane są tu gotowe prefabrykaty, czyli dwie płyty warstwowe metalowe z wypełnieniem z pianki poliuretanowej w środku. Taka opcja usprawnia budowę całości. Jeśli już mowa o metalowych obiektach to z tak przygotowanych płyt z pianką można ocieplać zbiorniki na gaz, olej opałowy, paliwo, czy przeciwpożarowe zbiorniki na wodę. Izolacja zapobiega tu przegrzaniu zbiornika, co mogłoby skutkować wybuchem, jak również przeciwdziała zamarzaniu cieczy, przez co mogłaby ona stracić swoje właściwości i nie nadawać się do użytku. Również rolnicy mogą skorzystać z opcji pianki PUR. Budynki gospodarcze (kurniki, stajnie, hale udojowe), jak i silosy na paszę dla zwierząt oraz na zboże do dalszej obróbki powinny mieć utrzymywaną stałą temperaturę co zapewnia komfort zwierzętom, jak również zabezpiecza plony przed czynnikami zewnętrznymi np. wilgocią.

Pianka poliuretanowa może być używana przy statkach, barkach, saunach, mroźniach, wszędzie tam, gdzie liczy się izolacja cieplna. Reasumując, nie ma bardziej wszechstronnego rozwiązania w dziedzinie ocieplenia niż pianka poliuretanowa różnego rodzaju (otwarto lub zamkniętokomórkowa). Sprawdza się przy domach, w przemyśle, przy magazynach, w rolnictwie.