cięcie wodą

Cięcie wodą – sprawdzone rozwiązanie

Waterjat, czyli technika cięcia wodą, została opracowana w latach 30. XX w., kiedy to amerykańska firma papiernicza skonstruowała pierwszą maszynę do cięcia, zwijania, i dozowania papieru. Jednakże woda pod ciśnieniem może przeciąć jedynie miękkie i cienkie materiały, dlatego zaczęto stopniowo udoskonalać ten proces. Elmo Smith postanowił dodać do wody środek ścierny w postaci proszku, dzięki czemu waterjet można było wykorzystać również do twardszych materiałów.

Precyzyjne cięcie wodą

cięcie wodąNastępnie Lesli Tirrell udoskonalił tę koncepcję, lecz to dopiero duże firmy rozpowszechniły tę metodę na szeroką skalę. Maszyna waterjet składa się wyłącznie z dwóch urządzeń – pompy wysokociśnieniowej oraz wycinarki. Zadaniem pierwszego z nich jest dostarczenie do głowicy wycinarki wody, której ciśnienie wynosi ok. 3300-3800 barów. Przez otwór w głowicy zwany kryzą woda się przeciska i nabiera prędkość trzykrotnie większą niż prędkość dźwięku. Następnie strumień przedostaje się do komory miksującej, gdzie następuje mieszanie z substancją ścierną. Dysza miksująca formuje strugę, która spada na materiał leżący w napełnionej wodą wannie z płaskownicami. Cięcie wodą odznacza się wyjątkową precyzyjnością, dzięki czemu wycina materiał z dokładnością do 0,1 mm. Podczas procesu nie wykorzystuje się oddziaływania termicznego, ponieważ temperatura wody jest niska.

cięcie wodąZnacząco redukuje to ryzyko wystąpienia uszkodzenia mechanicznego, odkształcenia lub odbarwienia materiału. Szybkie cięcie wodą w Warszawie odznacza się również niezwykłą precyzją, ponieważ wykorzystuje się do niego maszyny CNC. Pozwala to również na wykonanie w przedmiotach nawet najmniejszych otworów i skomplikowanych wzorów, a ponadto można także tworzyć formy dwu- lub trójwymiarowe. Pomaga w tym specjalne oprogramowanie, które ułatwia rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów. Co istotne, ciecie wodą nie przyczynia się do powstawania szkodliwych oparów chemicznych, dymów, spalin czy płynów. Ponadto powstałe podczas obróbki odpady traktowane są jako gruz i dlatego można wywozić je na wysypiska komunalne, dzięki czemu metoda pozostaje przyjazna dla środowiska.

Technologię cięcia wodą można zastosować również do obróbki twardych i gęstych materiałów, dlatego też temu procesowi poddaje się m.in. stal, żeliwo, naturalne kamienie czy powłoki kuloodporne. Waterjet znalazło swoje zastosowanie także w przypadku drewna czy szkła, a ponadto służy do rozdzielania materiałów, które są trudne do przecięcia, np. ceramika czy zamrożona żywność.