Cechy dobrej hali magazynowej

Hala magazynowa

Budowa hali magazynowej jest jednym z priorytetów przy zakładaniu firmy, w której potrzebne jest składowanie materiałów, niezależnie, czy mówimy o firmie o obrotach liczonych w milionach złotych, czy o firmie liczącej tylko parę osób.

Czym powinna wyróżniać się dobra hala?

Hala magazynowaNiewielkie hale magazynowe konstrukcji stalowej są prostym i tanim sposobem na składowanie dużej ilości materiałów. Wybór odpowiedniej zależy od typu naszej działalności, sprzętów, jakie będą nam potrzebne przy jej użytkowaniu (czy zamierzamy mieć towar wysokiego składowania) oraz ile czasu planujemy być jej posiadaczem. Ważnym elementem jest również zabezpieczenie hali przed ewentualnym włamaniem. Hale stalowe stają się coraz popularniejsze, gdyż atutem stali jest wytrzymałość, cena i łatwość obróbki. Nie jest też problemem rozbudowa już istniejącej hali o nowy moduł. Przy większych konstrukcjach często łączy się stal z betonem. Nie jest też rzadkością hala magazynowa łącząca w sobie zaplecze biurowe. Konstrukcje hal magazynowych potrafią być bardzo wymyślne i zachęcać nowoczesnym wyglądem, szczególnie jeśli budynek od frontu jest w dużej mierze oszklony. Podobnie oszklona klatka schodowa może nadać budowli efekt nowoczesności. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami, a i podczas słonecznych dni szkło bardzo szybko się nagrzewa.

Hala magazynowaHale magazynowe mają często problem z prawidłową wentylacją, gdyż blacha również łatwo zbiera ciepło w słoneczne dni. Trzeba pamiętać zatem o tym, że postawienie hali wiąże się jeszcze z dodatkowymi kosztami, takimi jak instalacja nawiewów. Przy mniejszych powierzchniach może wystarczyć jednak dobrze poprowadzona wentylacja i ocieplenie budynku poszyciem z płyty warstwowej. Dobra hala magazynowa to taka, która spełni swoją funkcją. Duże znaczenie ma, co zamierzamy w niej przechowywać. Jeśli będą to materiały o dużej wrażliwości na ciepło lub zimno, to powinniśmy wziąć pod uwagę, że w prostej stalowej hali magazynowej amplitudy temperatur w ciągu roku są bardzo wysokie – gdy towar jest wytrzymały, to nie musimy się tym przejmować i możemy łatwo zaoszczędzić. Tylko wtedy należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego komfortu pracy. Popularne stało się stawianie modułowych hal magazynowych. Do ich zalet należy cena, szybkość postawienia oraz oparcie na gotowych rozwiązaniach. W przypadku niewielkich konstrukcji takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, pod warunkiem, że starannie zapoznamy się z ofertą producenta.

Czasem jedno małe przeoczenie może sprawić, że magazyn nie będzie spełniał naszych potrzeb. Modułowe hale magazynowe mają jeszcze tę zaletę, że można je łatwo przenosić i demontować.