Blachodachówka – wykonywanie dachu krok po kroku

Blachodachówka jest materiałem coraz częściej wybieranym do budowy dachu, z tego względu, że jego cena jest o wiele niższa niż blachówki ceramicznej czy cementowej. Wprawdzie estetyka będzie na nieco niższym poziomie, jednak nadal budynek będzie prezentował się atrakcyjnie. Jeżeli więc wybraliśmy blachodachówkę, zobaczmy, jak będzie wyglądał jej montaż krok po kroku.

Jak przebiega montaż blachodachówek?

blachodachówka Przed rozpoczęciem prac konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Wymogiem niezbędnym jest to, aby była ona równa. W przypadku pojawienia się rozbieżności w wymiarach przekątnych i przeciwległych linii, należy zastosować elementy wykończeniowe, które skompensują różnicę. Budowniczowie powinni mieć na względzie bezpieczeństwo pracy – przede wszystkim istotne jest to, że blacha jest stosunkowo lekka, dlatego też trzeba uważać, aby “luźny” arkusz, którego jeszcze nie zaczęliśmy montować, nie zsunął się z dachu czy nie został zdmuchnięty przez wiatr. Jeżeli blachodachówka we Wrocławiu została zakupiona dużo wcześniej niż przewidywany czas robót, wówczas musimy zadbać o jej odpowiednie przechowywanie – najlepiej arkusze magazynować w budynku, gdzie jest sucho, ale przy tym do pomieszczenia dociera powietrze. Jeżeli nie mamy takiej możliwości i zdecydujemy się na magazynowanie blachy na zewnątrz, pamiętajmy o przykryciu jej folią przeciwdeszczową – musi być ona koniecznie szczelna, gdyż w przeciwnym wypadku woda mogłaby doprowadzić do tego, że na zewnętrznej powłoce arkuszy powstałyby nieestetyczne białe plamy.

blachodachówka Blachę należy więc ułożyć tak, aby woda mogła spływać z plandeki, nie zatrzymując się po drodze. Przy przenoszeniu arkuszy na dach, należy łapać jedynie za krawędź – w innym wypadku blachodachówka mogłaby ulec deformacji przez zgięcie, natomiast jeżeli pociągniemy materiał po ziemi, wówczas możemy zarysować zewnętrzną powłokę, co również będzie wyglądać nieestetycznie. Jeżeli chodzi o sam montaż, najlepiej, jeśli arkusze blachodachówki swoimi wymiarami spełniają nasze wymagania. Jeśli jest inaczej, możemy zdecydować się na cięcie, ale przy tym należy pamiętać o użyciu odpowiednich narzędzi – nie może być to na przykład szlifierka kątowa, która może doprowadzić do uszkodzenia blachy. Do cięcia może posłużyć jedynie piła tarczowa, wyrzynarka lub nóż wibracyjny.

Gdy już potniemy arkusze, pamiętajmy o zabezpieczeniu krawędzi za pomocą farby ochronnej. Do mocowania blachodachówki konieczne będzie zastosowanie właściwych wkrętów – arkusze układamy od dowolnego dolnego rogu dachu – dopiero po zamocowaniu za pomocą śrub jednego arkusza, możemy rozpocząć mocowanie kolejnego.