nawierzchnie na plac zabaw

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Dzieciństwo to czas, który powinien być wykorzystany jak najlepiej – w dorosłych latach będzie bowiem często wspominany. Dlatego warto zapewnić najmłodszym odpowiednie warunki do zabawy, rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Dzieci w wieku przedszkolnym, jak i w początkowych latach szkolnych spędzają bardzo dużo czasu na placu zabaw.

Nawierzchnie z granulatu

nawierzchnie na plac zabawTutaj jednak łatwo o przewrócenie się i jakiś drobny wypadek, dlatego aby dziecku nie stała się krzywda, plac zabaw powinien posiadać bezpieczną w użytkowaniu nawierzchnię. Musi być ona wykonana ze specjalnych materiałów, które sprawią, że każdy upadek zostanie odpowiednio zamortyzowany i dziecko nawet nie poczuje upadku, z dużej nawet wysokości. Najlepsze nawierzchnie na plac zabaw to takie wykonane ze specjalnego połączenia granulatów SBR i EPDM czyli gumy. Są one połączone w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobre parametry techniczne takiej nawierzchni. Oprócz wspomnianej amortyzacji, nawierzchnia jest odporna także na uszkodzenia mechaniczne, jak i na czynniki atmosferyczne – zmienne warunki (upał latem czy mróz zimą) nie mają na nią żadnego negatywnego wpływu, nie traci ona nic ze swoich wyjątkowych właściwości. Jednakże takie nawierzchnie dostępne są w różnych wersjach, możemy zdecydować się na nawierzchnię wylewaną, która tworzy jednolitą warstwę, ale też zakupić nawierzchnię prefabrykowaną czyli płytki, które należy ze sobą połączyć.

nawierzchnie na plac zabawW tym przypadku wybór zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ obie nawierzchnie mają podobne właściwości i poziom amortyzacji, który jest ważny, aby dzieci nie obiły sobie łokci czy kolan podczas zabawy. Zalet takich nawierzchni jest wiele, o czym świadczy fakt, że są one stosowane nie tylko na placach zabaw, ale także na boiskach sportowych, ścieżkach czy też na basenach. Nawierzchnie dostępne są w różnych kolorach, można więc to wykorzystać podczas aranżacji danego miejsca. Konkludując, bezpieczeństwo w zabawie oraz w uprawianiu sportu jest naprawdę ważne, dlatego zamiast betonu czy piasku, warto zadbać o to, aby na placu zabaw lub boisku znalazła się odpowiednia, bezpieczna w użytkowaniu nawierzchnia.

Te wykonane z odpowiedniej mieszanki granulatów gumy doskonale się sprawdzają, ich podstawowym zadaniem jest bowiem skuteczne amortyzowanie upadków. Na nowoczesnych placach zabaw możemy zobaczyć już tylko takie nawierzchnie – zadowolone są z nich zarówno dzieci, których nie bolą kolana czy łokcie po upadku, jak i rodzice, którzy widzą, że dzieci są bezpieczne.