Bądź bohaterem w swoim domu: domowa farba tablicowa

Farba tablicowa, dzięki której każda powierzchnia może stać się nośnikiem wiadomości, rysunków, informacji et cetera jest bardzo droga, ceny za litr wahają się zwykle w przedziale 100-130 zł. Dla wielu osób wydanie kilkudziesięciu złotych na małą puszkę farby to przesada, ale możliwości zastosowania takiej farby kuszą…

Do wykonania własnej farby w znacznie niższej cenie nie potrzeba wiele. Wystarczy farba akrylowa w dowolnym kolorze, opakowanie talku (do kupienia w aptekach), miseczka i pędzel. Na około 100 ml farby potrzebna jest mniej więcej łyżka talku. Lepiej wsypać jej trochę mniej i dodać w razie potrzeby, albo dolać odrobinę farby i rozrzedzić całość. Mieszankę trzeba dokładnie rozmieszać, aby nie pozostały w niej grudki, a następnie nanieść pędzlem. Wałek, ze względu na gęstość farby, nie nadaje się do tej pracy. Farby można używać na (zmatowionym) drewnie, materiałach drewnopodobnych, ścianach i metalu. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać kilka godzin, około 4-5, a potem nałożyć drugą warstwę, by poprawić krycie i właściwości farby.

Jedyną wadą domowej farby tablicowej jest konieczność zmywania jej na mokro, ponieważ po ścieraniu na sucho pozostają nieestetyczne ślady. Farba DIY ma tę zaletę nad kupnymi, poza ceną, że do jej wykonania można użyć farby akrylowej w dowolnym kolorze. Daje to większe szanse na dobranie idealnego odcienia, pasującego do wnętrza. Pozwala również na pokrycie całej powierzchni tym samym kolorem, dzięki czemu “tablicowa” część nie będzie się odróżniała od np. reszty ściany.

farba tablicowa

farba tablicowa