wentylacja mechaniczna

Alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej

W starym budownictwie najczęściej mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną – do niedawna wydawało się, że jest to skuteczne rozwiązanie. Do prawidłowego działania wymagana była jedynie różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym.

Zamiast wentylacji grawitacyjnej – rekuperacja

wentylacja mechanicznaZimą mieliśmy więc do czynienia z niezwykle wydajną wentylacją – w końcu w budynku panuje zazwyczaj powyżej 18 st. C, natomiast na zewnątrz temperatura często jest już minusowa. Wówczas świeże powietrze, które dociera do wewnątrz poprzez nieszczelności (na przykład w okolicy okien), powoduje wywiewanie “starego” powietrza przez komin. W ten sposób następuje cyrkulacja, która zapewnia nam świeżą atmosferę w pomieszczeniach. Niestety wadą wentylacji grawitacyjnej jest to, że latem jej działanie jest właściwie niezauważane – wówczas nie ma dużej różnicy temperatur. Nic więc dziwnego, że zaczęto poszukiwać rozwiązań, które sprawdzają się o każdej porze roku. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli inaczej rekuperacja. Tutaj powietrze zaczerpywane jest z zewnątrz, jednak nie bezpośrednio do budynku, a do specjalnych przewodów wentylacyjnych. Tam w centrali rekuperacyjnej podlega – odpowiednio w zależności od pory roku – ociepleniu lub oziębieniu, i dopiero dociera do pomieszczeń, w ten sposób zapewniając wnętrzom optymalną temperaturę każdego dnia. Zużyte powietrze jest wyprowadzane z pomieszczenia tą samą drogą.

wentylacja mechanicznaJak widać, dzięki temu możemy kontrolować wydajność systemu rekuperacyjnego. Producenci zauważają, że odzysk ciepła pozwala na zdecydowane oszczędności w zakresie ogrzewania. Wentylacja mechaniczna w opolskim jest więc rozwiązaniem dla osób, które chcą ograniczyć koszty eksploatacji mieszkania, a przy tym chcą zapewnić sobie komfortowe warunki. Nie od dziś wiadomo bowiem, że czystość powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie. Jeżeli przez długi czas, na przykład w pracy, przebywamy w niewentylowanym pomieszczeniu, powietrze zaczyna składać się w dużej mierze z dwutlenku węgla, co wpływa negatywnie na nastroje, może prowadzić do zmęczenia, a często nawet do chorób układu oddechowego – suche powietrze męczy bowiem cały organizm. Unikniemy tego dzięki systemom rekuperacji.

Nowoczesne budownictwo nie decyduje się już na znane i przestarzałe metody jak wspomniana już wentylacja grawitacyjna. Najważniejszy jest bowiem zawsze komfort, samopoczucie i zdrowie mieszkańców, dlatego należy wybierać najlepsze rozwiązania – a takim z pewnością jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.